Stopnie w Aikido

Prawa rządzące przyznawaniem stopni mogą się różnić, nawet w dużym stopniu, w różnych dojo i/lub w różnych organizacjach. Według standardowego zestawu International Aikido Federation (IAF) i United Stated Aikido Federation (USAF), jest 6 stopni poniżej czarnego pasa. Te stopnia nazywają się stopniami kyu. W IAF i USAF, stopniu kyu nie są oznaczane kolorami pasów. Inne organizacje (lub niektóre dojo) mogą jednak używać jakichś systemów oznaczania stopni kyu poprzez kolorowe pasy. Liczba organizacji Aikido rośnie, a każda z nich ma własne metody przydzielania stopni.

Gotowość do przystąpienia do egzaminu zależy głównie (choć nie tylko) od ilości godzin spędzonych na macie. Innymi znaczącymi czynnikami mogą być: podejście trenującego i jego stosunek do innych, regularność w uczęszczaniu na treningi, i w niektórych dojo, wkład w utrzymanie dojo lub propagowanie Aikido.

Jakiekolwiek są kryteria przyznawania stopni, ważne jest aby pamiętać, że przyznanie stopnia niekoniecznie przekłada się na umiejętności. Najważniejszymi osiągnięciami w Aikido czy jakiejkolwiek innej sztuce walki nie są zewnętrzne przejawy ,,postępu”, lecz wpływ treningu na praktykującego.

 

Elementarz Aikido
Zapisy


Kontakt

Akademia Budokai
Tel.: 508 689 718
e-mail: budokai.pl@gmail.com
FACEBOOK:
Aikido: Aikido Budokai
Krav Maga: Krav Maga Warszawa
Krav Maga dla dzieci: Krav Maga dla dzieci
Dojazd: Mapa

Facebook
Twitter