Etykieta Aikido

Stosowanie się do etykiety jest tak samo elementem treningu jak uczenie się technik. W wielu przypadkach etykieta wymaga, aby schować do kieszeni swoją dumę lub zrezygnować z wygody. Etykieta jest istotna nie tylko w dojo. Etykieta może różnić się odrobinę w różnych dojo lub organizacjach, ale następujące wytyczne są prawie uniwersalne. Należy je brać serio.

 1. Wchodząc i wychodząc z dojo należy ukłonić się w kierunku portretu O-Sensei, kamiza, lub przedniej ściany dojo. Powinno się również kłaniać przy wchodzeniu i schodzeniu z maty.
 2. Nie wolno wchodzić na matę w butach.
 3. Należy zawsze przychodzić na czas. Uczniowie powinni siedzieć w seiza mniej więcej 3-5 minut przed oficjalnym rozpoczęciem treningu. Jeżeli przydarzy ci się spóźnieć, usiądź w seiza na brzegu maty, dopóki instruktor nie pozwoli ci się przyłączyć.
 4. Nie siadaj na macie tyłem do portretu O-Sensei. Nie podpieraj ścian i nie siadaj z wyciągniętymi nogami. Zamiast tego siadaj w seiza lub po turecku (ze skrzyżowanymi nogami).
 5. Zdejmij zegarek, pierścionki i wszelką biżuterię przed treningiem, ponieważ może ona zahaczyć o włosy, skórę lub ubranie partnera i spowodować obrażenia u ciebie lub twojego partnera.
 6. Nie wnoś jedzenia, ani gumy do żucia na matę. W tradycyjnych dojo przyniesienie jedzenia do dojo było uważane za obraźliwe.
 7. Miej czyste i krótko obcięte paznokcie u rąk i nóg.
 8. Ogranicz rozmowy do minimum. Temat rozmów może być tylko jeden: Aikido. Szczególnie niestosowne jest rozmawianie, kiedy instrutor mówi coś do całej grupy.
 9. Jeżeli masz kłopot z wykonaniem techniki, nie wołaj instruktora przez pół sali. Najpier rozejrzyj się i spróbuj podpatrzeć technikę u innych. Umiejętność obserwowania jest czymś, co powinieneś rozwijać tak samo, jak wszelkie inne umiejętności dotyczące Aikido. Jeżeli wciąż masz kłopoty, podejdź do instruktora (zaczekawszy na odpowiedni moment!) i poproś o pomoc.
 10. Wykonuj polecenia instruktora bezzwłocznie . Nie każ reszcie grupy czekać na siebie!
 11. Nie prowadź zbędnych prób siły w czasie zajęć.
 12. Pilnuj, aby twój strój treningowy był czysty, dobrze wyglądał i był wolny od intensywnych zapachów.
 13. Płać składki na czas. Jeżeli z jakichś powodów nie jesteś w stanie zapłacić na czas, porozmawiaj o tym z odpowiednią osobą. Czasami podzielenie opłat na raty jest możliwe w stosunku do tych, którzy przechodzą trudności finansowe.
 14. Przebieraj się tylko w wyznaczonych do tego miejscach (nie na macie!)
 15. Pamiętaj, że twoja obecność na sali ma na celu naukę, a nie budowanie twojego ego. Powinieneś/powinnaś reprezentować otwarty umysł i skromność (ale nie przesadną).
 16. Zazwyczaj uważa się za stosowne ukłonić się po otrzymaniu od instruktora dodatkowych wskazówek i poprawek.
 17. W trakcie zajęć, jeżeli intruktor pokazuje coś blisko ciebie, powinieneś/powinnaś przerwać swoje ćwiczenia, aby udostępnić instruktorowi odpowiednią ilość miejsca na macie do pokazania techniki.

 

Elementarz Aikido
Zapisy


Kontakt

Akademia Budokai
Tel.: 508 689 718
e-mail: budokai.pl@gmail.com
FACEBOOK:
Aikido: Aikido Budokai
Krav Maga: Krav Maga Warszawa
Krav Maga dla dzieci: Krav Maga dla dzieci
Dojazd: Mapa

Facebook
Twitter