Aikido Trening z bronią

W niektórych dojo odbywają się zajęcia poświęcone prawie całkowicie treningowi z jo (kij), tanto (nóż) i bokken (miecz), trzema podstawowymi broniami używanymi w Aikido. Jednakże, ponieważ nie jest podstawą w Aikido nauczenie się używania broni, trenujący powinni chodzić na co najmniej dwa treningi tygodniowo nie poświęcone używaniu broni.

Jest wiele powodów, dla których w Aikido są prowadzone treningi z bronią.

Po pierwsze, mnóstwo ruchów pochodzi z klasycznych sztuk walki z bronią. Jest to więc powód historyczny aby nauczyć się tych ruchów związanych z szermierką. Na przykład, ataki uderzające w Aikido pochodzą od ataków mieczem. Z tego powodu, techniki atakowania gołymi rękami w Aikido wyglądają na nieefektywne i brakuje im szybkości i siły, szczególnie jeżeli ktoś trenował wcześniej karate albo boks.

Po drugie, treningi z bronią pomaga w uczeniu się prawidłowego dystansu. Wielokrotne poruszanie się do wewnątrz i na zewnątrz zasięgu broni pomaga intuicyjnemu wyczuwaniu dystansu i czasu – czyli tego, co jest niezwykle istotne również w treningach bez użycia broni.

Po trzecie, wiele zaawansowanych technik Aikido znajduje swoje zastosowanie w obronie przed użyciem broni. Aby zapewnić bezpieczeństwo ćwiczenia takich technik, jest ważne aby uczniowie umieli prawidłowo atakować przy użyciu broni, i umieli się również przed takimi atakami obronić.

Po czwarte, często ważne zasady ruchu w Aikido i zasady wykonywania technik mogą być znakomicie demonstrowane przy użyciu broni.

Po piąte, trenowanie kata z bronią jest sposobem na przyswojenie sobie zasad poruszania się w Aikido.
Po szóste, trening z bronią może dodać element intensywności praktyce Aikido, szczególnie w praktykowaniu obrony przed atakami z bronią.

Po siódme, trenowanie z bronią daje aikidoce szansę rozwijania wyczucia na ruchy i akcje innych w wysoce zorganizowany sposób. Dodatkowo, jest często łatwiej oderwać się od współzawodnictwa, kiedy ćwiczy się z bronią, co pomaga świadomemu rozwojowi.

Na koniec, trening z bronią jest znakomitym sposobem aby nauczyć się zasad rządzących liniami ataku i obrony. Wszystkie techniki Aikido zaczynają się od tego, że broniący się schodzi z linii ataku i tworzy nową linię (najczęściej jest ona zakrzywiona) do zastosowania techniki Aikido.

 

Elementarz Aikido
Zapisy


Kontakt

Akademia Budokai
Tel.: 508 689 718
e-mail: budokai.pl@gmail.com
FACEBOOK:
Aikido: Aikido Budokai
Krav Maga: Krav Maga Warszawa
Krav Maga dla dzieci: Krav Maga dla dzieci
Dojazd: Mapa

Facebook
Twitter